Athény za 1350 Kč!

Ryanair nyní nabízí letenky do řecké metropole za neuvěřitelných 49.98€ (cca 1350 Kč). Odlet je 15. října a návrat 22. října, což je perfektní období na návštěvu tohoto nádherného města – ulice už nejsou tak rozpálené jako v létě, a přitom ještě vládne velice příjemné klima.

ryan

 

V Athénách je toho k vidění opravdu hodně a přitom je vše relativně blízko, takže si můžete udělat příjemnou procházku po městě, pokud si zvolíte ubytování někde blízko centra města.

Sportovní nadšenci by si neměli nechat ujít prohlídku starého Olympijského stadionu. Ten byl sice postaven již v 6. století př.n.l., ale v průběhu posledních 150 let prošel řadou nákladných rekonstrukcí, díky kterým se v něm mohly pořádat i první novodobé Olympijské hry v roce 1896. Svému účelu stadion sloužil i během Olympiády v roce 2004, kdy se zde konala soutěž v lukostřelbě a také zde byla umístěna cílová rovinka maratónského běhu.

Athénská akropole je podle mnohých historiků tou nejdůležitější antickou památkou vůbec. Akropole v Athénách byla trvale osídlena lidmi již v době neolitu a během mykénského období zde vznikaly první svatyně uctívající ochránkyni města, Athénu. V roce 510 př.n.l. se oblast Akropole stala na příkaz Delfské věštírny výsostným domovem bohů a lidé se odsud museli vystěhovat. V 5. století př.n.l. lehly všechny stavby na Akropoli popelem a nechaly tak prostor pro vybudování nového monumentálního chrámového okrsku, jehož ruiny jsou dodnes ozdobou města Athény. Na současném zuboženém stavu Akropole se podepsala řada faktorů, včetně přírodních katastrof, válek a necitlivých přestaveb. Největší ranou pro Akropoli byl výbuch tureckého muničního skladu, umístěného v Parthenónu, v roce 1687. Celá Akropole byla po tomto výbuchu dva dny v plamenech, které zničily většinu budov. Další ranou pro vzhled chrámového okrsku byl rok 1801, kdy britský velvyslanec nechal z Akropole odvézt většinu zachovalých reliéfů. Ty si můžete dodnes prohlédnout v Britském muzeu v Londýně.

akr

I když vstupenka na Akropoli nepatří k nejlevnějším (12 Euro), je potřeba brát v potaz, že koupě této vstupenky Vás opravňuje k návštěvě dalších šesti Athénských památek. Za všechny jmenujme Dionýsovo divadlo, chrám Dia Olympského a řeckou agoru. Vaši pozornost určitě nejdříve upoutá dominanta celé Akropole: chrám Parthenon. Ten byl zasvěcen patronce města, bohyni Athéně a v jeho zdech se kdysi ukrýval zlatý poklad města a majestátní Feidiova socha Athény vysoká 12 metrů. Tato socha byla vytvořena ze zlatých plátů připevněných na dřevěnou vnitřní kostru a zobrazovala bohyni oděnou v plné zbroji. I když se původní socha nedochovala, můžeme si udělat poměrně přesnou představu o jejím vzhledu díky menší římské kopii, která je umístěná v Národním archeologickém muzeu v Athénách.

dions

Nalevo od chrámu Parthenon stojí mnohem více zachovalý chrám Erechteion. Ten je postavený na nejposvátnějším místě okrsku. Přesně zde se měla utkat bohyně Athéna s bohem moří Poseidonem o nadvládu nad Atikou. Erechteion poznáte podle šesti soch mladých dívek, tzv. karyatid, které slouží jako opěrné sloupy pro střechu chrámu. Na Akropoli jsou dnes k vidění pouhé kopie soch, originály si můžete prohlédnout v Novém muzeu Akropole anebo v Britském muzeu v Londýně. Novinkou na Akropoli je nové Muzeum Akropole. To zabírá rozlohu 2000 m2 a v jeho zdech jsou uloženy největší poklady nalezené na území Akropole. 

kari2

Další památky k vidění:

Starověká Agora, která sloužila nejen jako hlavní městské tržiště, ale i centrum administrativy a politiky Athén.

Héfaistův chrám, který je dnes nejzachovalejším dórským chrámem na řecké pevnině. Další významnou stavbou je Attalova stoa, kde je dnes umístěné muzeum Agory s popisem jednotlivých budov a výstavou zde nalezených hodnotných artefaktů.

Věž větrů – stavba s osmihranným půdorysem byla postavena v 1. století př.n.l. a sloužila jako sluneční hodiny, vodní hodiny, obří kompas a ukazatel směru větru.

Hadriánův oblouk, jejž nechal postavit, jak název napovídá, římský císař Hadrián v roce 132 n.l. a původně oblouk sloužil jako brána oddělující od sebe římskou a řeckou část města. Dále si v Athénách můžete prohlédnout pozůstatky římské knihovny a luxusních římských lázní.

Národní archeologické muzeum, v jehož zdech se nacházejí ty nejvzácnější artefakty nalezené na území celého Řecka. Mezi nejznámější místní exponáty můžeme určitě počítat zlatou pohřební masku krále Agamemnóna nalezenou v Mykénách a nádhernou bronzovou sochu starou 2.600 let zobrazující boha Dia (nebo Poseidona). Kromě toho si můžete v muzeu prohlédnout krásné mínojské fresky dovozené z ostrova Santorini a nekonečnou záplavu originálních bronzových řeckých soch i jejich mramorových římských kopií. Prohlídka muzea je určitě záležitostí minimálně na půl dne, i když na prohlídku všech zdejších výstavních prostor je potřeba více návštěv.

mus

 

Velmi důležitou informací je, že studenti s mezinárodní kartou ISIC mají na většinu athénských památek VSTUP ZDARMA, což je velice příjemné. 🙂

Další zajímavosti, které byste si v Athénách rozhodně neměli nechat ujít je střídání stráží před athénským parlamentem, prohlídka budov athénské univerzity se sochami Aristotela, Sokrata a dalších filosofů.

vojákuni

Pokud budete mít čas, zajeďte si na Poseidonův chrám, který se tyčí na hoře nad mořem a kde máte možnost spatřit nádherný západ slunce. Jen si dejte pozor – nabízené zájezdy autobusem trvají cca 2,5 hodiny, tak si zvolte správné načasování, abyste západ slunce neprošvihli. Pokud budete mít zájem si půjčit auto, nejlevnější nabídky jsou pravděpodobně zde za necelých 75€ na týden.

pos

V neposlední řadě také doporučujeme ochutnat pravý řecký gyros, který se s tím „naším“ nedá vůbec srovnávat.

 

gyros