1. část – měna a ubytování
Po 14 dnech strávených na Kubě jsem se rozhodla s vámi sdílet několik poznatků a sepsat užitečné informace, které se vám budou hodit, pokud na Kubu vyrazíte cestovat „na vlastni pěst“.
Připravte se se na to, že se vás tam jako turisty, bude každý snažit natáhnout – dostanete vyšší ceny úplně na všechno – ubytování, taxi, koktejly, jídlo, suvenýry…prostě na cokoliv si vzpomenete. Dokonce nás okradli i v normálním obchodě při nákupu Coca-Coly (na regálu nebyla cedulka, u pokladny nám namarkovali 7.95 CUC místo 2.95 CUC, což jsme se dozvěděli až následující den, takže se nám to trošku prodražilo). Pokud ale dáte najevo, že víte, jakou má co cenu a nedáte se, můžete celkem slušně ušetřit.
Měna na Kubě
Na Kubě mají 2 měny, jedna z nich je Konvertibilní peso (CUC) v hodnotě cca 1 dolaru pro turisty a Moneda Nacional (CUP nebo MN) – národní měna, která je v poměru 25:1 k CUC – v podstatě stejná hodnota jako česká koruna. Jedním z mýtů je, že se turisté k místní měně nedostanou – nesmysl. Můžete si ji úplně jednoduše vyměnit v oficiálních směnárnách CADECA (počítejte s dlouhou frontou) – kde si vyměníte eura/dolary (doporučuji eura, na dolary je uvalena 10% daň) na CUC a následně CUC na CUP. K výměně budete potřebovat pas a schovejte si účtenku, kdyby vám náhodou něco zbylo, abyste to mohli vyměnit zpět. Za místní měnu se levně najíte v místních Cafeteria (viz další část reportu) a nebo tím můžete zaplatit Taxi Colectivo – staré americké káry (viz další část reportu) v Havaně. K ničemu jinému vám to moc nebude, takže to moc nepřehánějte (my jsme za těch 14 dní na CUP vyměnili pouze 30 CUC na osobu, víc opravdu není potřeba). Také se vám místní vykukové budou snažit místní měnu prodat jako suvenýr, protože si budou myslet, že nevíte, že je možné se k ní dostat úplně jednoduše a legálně, tak se nenechte napálit 😉
Důležité je také vědět rozdíly mezi CUC a CUP – bankovky jsou totiž téměř stejné, mají stejnou barvu a jsou lehce zaměnitelné, proto si vždycky, když vám někdo bude peníze vracet, zkontrolujte, jestli vám vrací správné bankovky.
- CUC – obrázky na těchto bankovkách a mincích jsou monumenty (stavby, památníky atd.) plus na bankovkách je ještě připsáno Peso Convertible
- CUP – na obrázcích na bankovkách jsou národní hrdinové – lidé (viz na obrázku, CUC jsem si bohužel nevyfotila, ale rozdíl poznáte na první pohled)
Ubytování na Kubě
Po celou dobu jsme využili ubytování v Casas Particulares – soukromého ubytování u místních, což bylo nejen levnější než hotel, ale i mnohem příjemnější a zábavnější – určitě doporučuji. Cestovali jsme ve 3, takže uvedené ceny jsou za pokoj pro 3 osoby, většinou tam byly 2 dvojlůžka. Všechny pokoje mají klimatizaci a vlastní koupelnu se záchodem a většinou zde najdete i ledničku plnou nápojů, které samozřejmě potom budete muset zaplatit nebo dokoupit. Vždycky také najdete nějaký dům/byt s terasou (to byl náš cíl, být v tom vedru zavření v pokoji je nesnesitelné)
- Havana – 30 CUC
- Cienfuegos – 20 CUC
- Trinidad – 25 CUC
- Moron – 25 CUC
- Pinar del Rio – 25 CUC
- Viñales – 15 CUC
Co se týče hledání ubytování, není třeba nic rezervovat předem – ceny na internetu jsou většinou nadsazené. Když přijedete do jakéhokoliv města autobusem společnosti Viazul (viz další část reportu) , bude na vás na zastávce čekat asi milion lidí nabízejících ubytování. Doporučuji nebrat hned první nabídku – běžte se podívat, jak to tam vypadá a zeptejte se na cenu – když se vám to bude líbit, tak zkuste srazit cenu, když ne, je tam spousta dalších ubytování. Pokud přijedete taxíkem, tak řidič bude většinou o něčem vědět, nebo vás hodí do centra a tam potom můžete hledat podle obrázku značícího ubytování pro turisty (modrá barva, červená je pouze pro místní). V každém ubytování vám nabídnou snídani (cena se pohybuje od 3 do 5 CUC a moc se o ní nedá smlouvat) nebo večeři (ceny se pohybují od 7 do 10 CUC, takže pokud chcete šetřit, je to celkem drahé, ale zase je toho plný stůl, takže záleží na vás, chutnat vám bude určitě 🙂 )
Po dohodnutí na ceně vás požádají o pasy (někde i o víza) a zapíšou si vaše informace, které budete muset podepsat – mají to kvůli kontrole místních úřadů. Platili jsme vždy před odjezdem, takže to bude asi všude stejné – peníze dopředu bych asi nedávala, stejně tak jako u pronajatého taxíku (pokud máte domluvenou zpáteční cestu) zaplaťte raději až budete zpět na určeném místě.
Zde doporučené ubytování v Havaně:
„ELBALCON“, Denia y Vadim, Calle D No. 506 (altos) e / 21 y 23, Vedado, La Habana
Velice příjemní majitelé nabízí 3 útulné pokoje s klimatizací, vlastní koupelnou, ledničkou, super obří terasou a obýváčkem k dispozici. Dům se nachází ve vyhledávané čtvrti Vedado jen kousek od centra – taxi asi 10 minut, pěšky necelé půl hodinky na Malecon.
Pár fotek:
V Casas Particulares vám také ochotně nabídnou různé další služby, jako domluvení taxi na výlet, jízdu na koni, restauraci atd. Za každé sjednání si od poskytovatele dané služby berou provizi, takže ceny jsou opět hodně nadsazené, takže doporučuji si poslechnout jejich nabídku a pak si zajít do centra a najít si co potřebujete. Ve všech turistických městech jsou různí „naháněči“, takže není vůbec těžké si sehnat ty stejné služby za mnohem nižší ceny – po smlouvání samozřejmě.
Tímto první část reportu z Kuby končí a další část se bude věnovat stravě a cestování. 🙂
M.
Pingback: Kuba – tipy a triky: cestování a strava | Magická Evropa